Mineral Wells Index, Mineral Wells, TX

April 4, 2014

MWHS Academic Team and One Act to advance in UIL


Mineral Wells Index

— By David Naranjo | Special to the Index

The MWHS UIL Academic team competed in their UIL District meet in Lake Worth on Saturday, March 22. There will be 15 students representing 20 entries in nine events at the Regional meet May 1-3 at Texas Tech University in Lubbock. All first-, second-, and third-place victors will advance to the regional meet, and fourth-place finishers will be considered alternates to the regional meet.

MWHS Principal Jon Almeida believes the students’ successes in the academic competition are a result of a good foundation of knowledge and skills being provided by the district, but acknowledges that the students are also self-motivated to use the academic competition for opportunities for enrichment beyond the regular classroom learning experience. Our students and teachers are committed to being the best, and the results are evidence of that.

Following is a list of competitors and their places:

Computer Applications: 1st—Damon Campbell, 2nd—Katie Pilgrim, 4th—Frank Hernandez

Computer Science: 5th—Steven Greensweight, 6th—Damon Campbell, 2nd place team

Editorial Writing: 2nd—David Naranjo, 5th—Jessica Whaley

Feature Writing: 2nd—David Naranjo, 4th—Bailey VanNatta

News Writing: 1st—David Naranjo, 2nd—Bailey VanNatta

Headline Writing: 4th—David Naranjo

Journalism Team: 1st place

Calculator: 1st—Jarrod Bennett, 4th—Rocio Perez, 6th—Peyton Hanlon, 1st place team

Number Sense: 1st—Jarrod Bennett, 3rd—Angelica Antonio, 4th—Danner Eudy, 5th—Will Walden, 1st place team

Mathematics: 1st—Jarrod Bennett, 6th—Danner Eudy, 1st place team

Poetry: 1st—J.D. Choate, 4th—Ana Garcia

Prose: 5th—Alisha Wells

Physics: 1st—Kenneth Lathrom

Science: 3rd—Kenneth Lathrom

“I’d like to see more state qualifiers advance from the regional meet this year,” said senior and second-time regional qualifier Katie Pilgrim.

The UIL team accumulated a total of 302 points, earning 2nd place overall in District 6-3A.

Also advancing from the district level is the UIL One Act Play, which will move on to the Area Contest for the fourth year in a row.

The One Act Play received the following awards:

Outstanding Crew Member: Lacy Barnes

Best Overall Crew: Lacy Barnes, Jessica Whaley, Tambrey Davis, Dylan Hearn

All-Star Cast: Cody Rolins, Jacob Brown, Preston Hoskins

Best Actress: Annie Barnes

Best Actor: J.D. Choate

The area competition will be held at Keller High School on April 12.