Mineral Wells Index, Mineral Wells, TX

April 30, 2013

Travis Students Excel in UIL Academic Meet


Mineral Wells Index

— Many students from Travis Elementary competed in the annual UIL academic meet, which was held at McAnally Intermediate School in Aledo on Saturday, Jan. 26. Students and coaches alike had been working diligently since September preparing for this meet.

Contestants were able to compete in several different areas of study. Travis students competed against others in their grade levels from Springtown, Stephenville, Fort Worth Castleberry schools, and Aledo.

Travis was very well-represented in the meet; students placed in every single event that we entered!   Thank you so much to all the coaches, staff, and faculty who helped to make the meet a success.  Listed below are our 2012-2013 Travis UIL winners and participants.  Congratulations on a job well done!

Music Memory

Coach: Melanie Stubblefield

4th grade: Lucy Lewing- 2nd place; Yaquelin Martinez-3rd place; Team award:  2nd place.

5th Grade:

Jessie Lyons-1st place & perfect paper; Allison Davis-2nd place; Cynthia Housh; Mallory Howard; Team award:  1st place.

6th Grade: Sara Cordova- 2nd place; Madison Merritt-5th place; Roy Baker-6th place; Jazmin Rubio;Team award: 3rd place.

 

Listening

Coach:  Debbie Crawford

5th grade: Riley Ratto-1st place; Devyn Cain-2nd place; Andreya Ortiz

6th Grade: Charlee Hickey, Jessica Murray, Caleb Merrill

 

Dictionary

Coach: Susanna Lovern

5th Grade:

John Spoon

6th Grade: Tori Echols-2nd place; Brei Ruelas-6th place; Stormy Lovern

 

Social Studies

Coach: Hope Mesler

5th Grade: Alexa Creamer-1st place; Kaitlyn Curtis; Zachary Delgado

6th Grade:

Pyper Spoon, Angel Castro

 

Ready Writing

Coach: Michel White

4th Grade:

Luke Bullock-1st place;

Kara Kite

5th Grade:

Jessie Ishmael-1st place; Lluvia Montes-4th place; Emma Bullock-6th place

6th Grade:

Veronica Elliott-3rd place, Reagan Waddy

 

Oral Reading

Coach: Cody Jordan

4th grade: Cambren Morrison-1st place; Mackenzie Lawhon-2nd place; Chase Jordan-3rd place

5th Grade:

Tayleigh Johnson-2nd place; Abigail Paredes-3rd place; R.W. Aldridge-4th place

6th Grade: Mia Elder-2nd place; Lakendria Small-3rd place; Kassidy Austin-5th place

Maps, Graphs, Charts

Coach:  Jessica Kelly

5th grade:

Izak Terrazas-4th place

Matthew Pierce-6th place

Braden Fryer



6th Grade:

Elizabeth Perez

Jacoby Gray

Tabatha Walker



Number Sense

Coach: Randa Seargeant

4th Grade:

Caleb Clark-4th place

Laura Campos

Alondra Castillo



5th Grade:

Brandon Ragland

Reagan Carter

Clara Chestnut



6th Grade:

Rachel Carter

Alison Infante

Manuel Garcia



Spelling

Coach:  Connie Krynicki

4th Grade:

Zaniya Pruitt-1st place

Shelby Bossaller-4th place

Ethan Marsh



5th Grade:

Kishan Patel-2nd place

Kelci Baeza-5th place

Eric Elliott-6th place



6th Grade:

Joseph Mays-1st place & perfect paper

Genesis Chavira-3rd place

Nathan Williams