Mineral Wells Index, Mineral Wells, TX

July 3, 2014

Burke, Carter, Fisher among young standouts at early MW summer track meets


Mineral Wells Index

— By CLINT FOSTER

Two meets are in the books for the Mineral Wells Summer Track Club and already many young athletes have risen to the top alongside their varsity counterparts as the apparent track stars of the future.

At the TYSA Texas Invitational at Chisolm Trail High School on June 21, Kolby Burke burst onto the scene in the boys 10-and-9-year-old division, winning first place in three of the four events in which he competed.

Burke won the long jump, high jump and 100-meter dash and still managed to come in fourth in the 400 meters.

Young buck Jaidun Fisher also impressed in the 8 and under boys group, earning first in the 100-meter dash and second in the 400 meters, third in the long jump and sixth in the high jump – each the best on the Mineral Wells team for his age group.

In the 14-and-13-year-old boys division, Weston Newman shined with a first-place finish in the 110-meter hurdles and a second place clip in the 300-meter hurdles.

Some of the best of Mineral Wells High School were also on display. Brooklyn Lovern earned first in the high jump, while Preston Brooks won the 3200 meters and Jared Lord finished second in the pole vault.

Head coach Jackie Harvey's budding track talent continued to impress at their second meet, June 28, at the Little Elm Track Meet.

Fisher continued his winning ways, this time earning first in the 400 meters and capturing second in the 200, 50 and 100-meter dashes and third in the long jump.

Weston Newman kept posting medal-worthy finishes, earning second in the 300-meter hurdles and third in the 110-meter hurdles.

Amaya Carter also found her stride at Little Elm to cement her place as one of Mineral Wells' best young up-and-comers. She emerged in the 8 and under girls division to win the 50-meter dash and finish third in the 100 meters and fifth in the long jump.

The summer track club next heads to Lewisville High School, July 12, for the Lake Cities Track Meet, followed by the Regional Meet at The Colony, July 18-19, and the TAAF State Track Meet in College Station, July 31-Aug. 1.

Mineral Wells sprinters posted the following additional finishes at the two meets:

Girls 8 and under

• Amaya Carter: fourth – 50 meters, fourth – 100 meters, fifth – long jump (TYSA).

• Ariana Carter: sixth – 100 meters, seventh – 50 meters, seventh – long jump (TYSA); fifth – 50 meters, sixth – 100 meters, seventh – long jump (LE).

• Cambria McGraw: fourth – 50 meters, sixth – 100 meters (TYSA.

• Jaylee Newman: sixth – long jump (TYSA).

• Piper Thomas: second – 100 meters, third – 50 meters (LE).

• Rylan Tarver: fifth – 50 meters, seventh – 100 meters (TYSA).

Boys 8 and under

• Brylei McMillin: eighth – 400 meters (LE).

• Charles Tippie: fifth – long jump, eighth – high jump (TYSA).

• Jordan Caywood: fifth – 100 meters, eighth – high jump (TYSA); third – long jump, fifth – 50 meters, seventh – 400 meters (LE).

• Jordan Fisher: fourth – 100 meters, sixth – 400 meters, eighth – high jump, eighth – long jump (TYSA); fourth – 100 meters, fifth – long jump, fifth – 50 meters, fifth – 200 meters, eighth – 400 meters (LE).

• Michael Knight: seventh – long jump, eighth – 100 meters (LE).

• William Sewell: fifth – 100 meters, sixth – 50 meters, sixth – long jump, eighth – 400 meters, eighth – 200 meters (LE).

Girls 10-9

• Cameron Greenwood: fourth – long jump, seventh – high jump (TYSA); third – 1600 meters, fifth – long jump, sixth – high jump (LE).

• Carson Greenwood: second – long jump, third – high jump, sixth – 400 meters (TYSA); third – high jump, fourth – long jump, fourth – 400 meters (LE). 

• Yulissa Smith: sixth – long jump, sixth – 100 meters, seventh – high jump (TYSA); seventh – long jump, eighth – high jump, eighth – 100 meters (LE).

Girls 12-11

• McKenzie Lawhon: fifth – high jump, seventh – long jump (LE).

• Viviana Granados: fourth – long jump, fifth – high jump, fifth – 100 meters (TYSA); fourth – long jump, fourth – 100 meters (LE).

Boys 12-11

• Keaton Burke: eighth – long jump (TYSA).

Boys 14-13

• Jamiah Fisher: third – 110 hurdles, seventh – 400 meters (TYSA); fourth – 110 hurdles, sixth – triple jump (LE).

Girls 16-15

• Kylie Burke: third – 400 meters (TYSA).

• Valerie Lord: fifth – pole vault (TYSA).

• Taylor Kuritz: fifth – 400 meters (LE).

Boys 18-17

• Jared Lord: fifth – pole vault (LE).