Mineral Wells Index, Mineral Wells, TX

October 21, 2012

Let the voting begin

Early voting ahead of Nov. 6 election begins Monday


Mineral Wells Index

By LIBBY CLUETT | lcluett@mineralwellsindex.com

PALO PINTO COUNTY – With the Nov. 6 Presidential Election just three weeks away, citizens might heed some key voting dates.

Important dates related to the Nov. 6 uniform election include:

• Oct. 22-Nov. 2 – early voting takes place.

• Oct. 30 – Last day to apply for a ballot by mail.

Early voting begins Monday and registered voters can vote at the following places and times:

• Palo Pinto County Courthouse, located at 520 Oak St. in Palo Pinto – 8:30 a.m.-4:30 p.m. with extended hours Sunday, Oct. 28, 1:30-4 p.m.

• County Annex, located at 109 N. Oak Ave. in Mineral Wells – Oct. 22-26 and Oct. 29-Nov. 2, 8:30 a.m. to 4:30 p.m. Extended hours for the Mineral Wells annex are Oct. 23, Oct. 30 and Nov. 1, 8:30 a.m.-8 p.m., and Oct. 27, 10 a.m.-2 p.m.

There are no locally contested races. In addition Elections Administrator Judith Evans said there are no local elections this fall for school districts nor for the Palo Pinto Hospital District, which shifted to November elections.

Texans can check whether they are registered or check the status of their registration by searching online for “Texas SOS am I registered.”

The following are contested races on Palo Pinto County ballots. Candidates are listed as they appear on the Nov. 6 ballot (an asterisk denotes incumbents):

FEDERAL RACES

President and vice president

• Mitt Romney/Paul Ryan (Republican)

• Barack Obama/Joe Biden (Democrat)*

• Gary Johnson/Jim Gray (Libertarian)

• Jill Stein/Cheri Honkala (Green Party)

United States senator

• Ted Cruz (REP)

• Paul Sadler (DEM)

• John Jay Myers (LIB)

• David B. Collins (GRN)

U.S. Representative, Dist. 11

• *Mike Conaway (REP)

• Jim Riley (DEM)

• Scott J. Ballard (LIB)

STATE RACES

Railroad Commissioner

• Christi Craddick (REP)

• Dale Henry (DEM)

• Vivekananda (Vik) Wall (LIB)

• Chris Kennedy (GRN)

Railroad Commissioner, Unexpired Term

• Barry Smitherman (REP)*

• Jaime O. Perez (LIB)

• Josh Wendel (GRN)

Justice, Supreme Court,  Place 2  

• Don Willett (REP)*

• RS Roberto Koelsch (LIB)   

Justice, Supreme Court, Place 4

• John Devine (REP)

• Tom Oxford (LIB)

• Charles E. Waterbury (GRN)   

Justice, Supreme Court, Place 6

• Nathan Hecht (REP)*

• Michele Petty (DEM)

• Mark Ash (LIB)

• Jim Chisholm (GRN)

Presiding Judge, Court of Criminal Appeals  

• Sharon Keller (REP)*

• Keith Hampton (DEM)

• Lance Stott (LIB)

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 7

• Barbara Parker Hervey (REP)*

• Mark W. Bennett (LIB)  

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 8

• Elsa Alcala (REP)*

• William Bryan Strange III (LIB)

Member, State Board of Education, District 14

• Sue Melton (REP)

• Stephen Hawkins (LIB)

State Senator, District 30

• Craig Estes (REP)*

• Richard Wells Forsythe Jr. (LIB)

State Representative, District 60

• James L. “Jim” Keffer (REP)*

Chief Justice, 11th Court of Appeals District

• Jim. R. Wright (REP)*

Justice, 11th Court of Appeals District, Place 2, Unexpired Term

• Mike Wilson (REP)

LOCAL RACES

District Judge, 29th Judicial District

• Mike Moore (REP)

District Attorney, 29th Judicial District

• Michael Burns (REP)*

County Attorney

• Phil Garrett (REP)*

Sheriff

• Ira Mercer (REP)*

County Tax Assessor-Collector

• Linda G. Tuggle*

Depending on your county voting precinct, the following may be on the ballot:

Commissioner, Pct. 1 – Curtis D. Henderson (REP)

Commissioner, Pct. 3 – Mike Pierce (REP)*

Constable, Pct. 1 – Rod Price (REP)*

Constable, Pct. 2 – Marc Moon (REP)*

Constable, Pct. 3 – Noah E. Bragg (REP)*

Constable, Pct. 4 – Bill Blevins (REP)

Constable, Pct. 5 – Gary F. Morris (REP)*